Ylijäämämateriaalista syntynyt Sopiva-hylly palkittiin jo toistamiseen kansainvälisesti

Miia Pöytälaakso

Viestintäasiantuntija

0400 613 530

Tapio Anttilan suunnittelema Sopiva-seinähylly on saanut Prize Designs for Modern Furniture + Lighting 2026 -tunnustuksen. Palkinto on hyllylle jo toinen kansainvälinen muotoilupalkinto, sillä alkuvuodesta Sopiva palkittiin GOOD DESIGN AWARD® 2025 -palkinnolla.

Sopiva-seinähyllyn tuore Prize Designs -tunnustus jatkaa kiinnostavaa yhteyttä Tapio Anttila Collection -malliston tuotteiden välillä. Hyllyn raaka-aine syntyy ON2 Wood -vuodesohvan valmistuksen yhteydessä, ja nyt molemmat tuotteet on palkittu samalla kansainvälisellä Prize Designs -tunnustuksella. ON2 Wood sai palkinnon vuonna 2025, Sopiva vuonna 2026.

Sopiva on esimerkki huonekalusta, jossa tuotannon ylijäämämateriaali ei ole kompromissi vaan koko suunnittelun lähtökohta. Hyllyn tasot valmistetaan tammiviilutetuista vaneripaloista, joita jää yli vuodesohvien tuotannosta. Materiaali, joka muuten jäisi tuotannon sivuvirraksi, saa Sopivassa uuden käyttötarkoituksen. Yksinkertainen rakenne, materiaalien tehokas hyödyntäminen ja ajaton muotokieli tekevät Sopivasta nimensä mukaisen – hyllyn, joka sopii monenlaisiin tiloihin ja käyttötarkoituksiin. Samalla materiaaliratkaisun ansiosta tuotteen hiilijalanjälki jää poikkeuksellisen pieneksi.

Suunnittelija Tapio Anttilalle palkinto on jälleen tunnustus ajattelusta, jossa käytännöllisyys, estetiikka ja materiaalien vastuullinen käyttö kulkevat rinnakkain.

Ekologisuus ei ole minulle lisäarvo vaan lähtökohta. Sopivassa oli luontevaa lähteä liikkeelle materiaalista, jota meillä jo oli. Kun ylijäämästä pystyy tekemään uuden, pitkäikäisen tuotteen, ollaan aika olennaisen asian äärellä, Anttila sanoo.

Kuva: Tapio Anttilan suunnittelema Sopiva-seinähylly hyödyntää ON2 Wood -vuodesohvan tuotannossa syntyvää ylijäämämateriaalia. Kuva: Tapiola Anttila Collection