Grafian Rudolf Koivu -palkinnot on myönnetty

Rudolf Koivu -lasten- ja nuortenkirjakuvituskilpailun ensimmäinen palkinto, arvoltaan 15 000 euroa, myönnettiin Maria Viljan kuvituksille teokseen Kesän ainoa kaunis päivä. Toisen palkinnon sai Jussi Kaakisen Maailman pahimmat paikat –kirjan kuvitukset. Kolmas palkinto annettiin Tuomas Kärkkäisen kuvituksille Terveiset Kalevalasta -kirjaan.

Grafia jakaa yhdistyksen ensimmäisenä sihteerinä toimineen Rudolf Koivun mukaan nimetyn lasten- ja nuortenkirjakuvituspalkinnon joka toinen vuosi. Kilpailussa jaettiin 13.11.2025 ensimmäistä kertaa kolme palkintoa: Grafian myöntämä ensimmäinen palkinto (15 000 €), sekä toinen (10 000 €) ja kolmas (5 000 €) palkinto, jotka ovat Amerin Kulttuurisäätiön rahoittamia. Grafian palkinto rahoitetaan Kopiosto-korvauksista.

Maria Vilja (s. 1986) on kuvittaja ja lastenkirjailija, jolla on taustalla taidekasvattajan ja sosionomin tutkinnot. Vilja on tunnettu mm. Näkymätön reppu -kirjasarjasta, joka käsittelee erityisherkän lapsen elämää. Rudolf Koivu -kilpailun ensimmäisen palkinnon saanut Kesän ainoa kaunis päivä (WSOY, 2024) on Maria Viljan kuvittama ja kirjoittama. Kuvakirja kertoo siitä, miten yhteen vuorokauteen kohdistettu lataus suistaa pois tolaltaan äidin ja tämän kaksi lasta. Suurista odotuksista ja pienistä vastoinkäymisistä kasvava synkkä pilvi varjostaa kaunista retkipäivää. Kesän ainoa kaunis päivä on ollut myös Pohjoismaiden neuvoston lasten- ja nuortenkirjallisuuden palkintoehdokkaana 2025 sekä lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkaana viime vuonna.

Rudolf Koivu -kilpailun tuomaristo perusteli voittajan valintaa seuraavasti:

“Teos on oivaltavasti sommiteltu, ilmeikäs ja eheä kokonaisuus. Tarinassa päähenkilöiden, äidin ja lasten, näkökulmat ja tunnetilat välittyvät upeasti kuvitettujen aukeamien myötä. Kuva saa miettimään tapahtumia myös kirjan tarinan ulkopuolelta. Mitä eilen tapahtui, millaisia ne kesän vähemmän kauniit päivät ovat? Kuvat pursuavat lämpöä, rakkautta ja huumoria, mutta antavat tilaa myös äidin riipivälle epäonnistumisen pelolle ja lasten ripustautuvalle hyväksynnän kaipuulle. Viljan hahmojen ilmeet ja eleet ovat tarkkanäköisiä ja sommittelu oivaltavaa. Kirjan kuvitukset ovat myös oiva oppitunti valon merkityksestä tunnetilojen luonnissa: Kesän ainoa kaunis päivä hehkuu vuoroin hennossa ilta-auringossa ja äidin hameen punertavasti suodattuvassa kylläisyydessä.”

Rudolf Koivu 2025 -kilpailun tuomaristoon kuuluivat edellisen palkinnon voittaja, kuvittaja, sarjakuvataiteilija Kati Närhi, toiminnanjohtaja Emmi Jäkkö Lukukeskuksesta, näyttelyamanuenssi Marja Niemi Tuusulan taidemuseosta, kuvittaja Anja Reponen ja kuvittaja, designer Ville Salervo.

Rudolf Koivu 2025 -palkinnoista kisasi kaikkiaan 139 teosta, jotka ovat ilmestyneet kahden viime vuoden aikana. Palkinnot jaettiin 13.11. Grafian Uudenmaankadulla sijaitsevassa Luonnos-galleriassa. Samalla avattiin palkintonäyttely, jossa on esillä Rudolf Koivu -palkittujen teosten lisäksi seitsemän tuomariston kunniamaininnan saanutta kuvakirjaa. Näyttely on esillä Luonnoksessa 21.12.2025 saakka.


Rudolf Koivu 2025 -palkintonäyttely 
14.11.–21.12.2025
Luonnos – Grafian luova tila
Uudenmaankatu 13, Helsinki.
ke–pe 12–17, la–su 12–16, vapaa pääsy